Inwestowanie w kryptowaluty i inwestowanie w złoto – co się bardziej opłaca?

EdwardPopielski 

Złoto i kryptowaluty wydają się znajdować na przeciwnych stronach spektrum, jeśli chodzi o inwestycje. Złoto znane jest od tysięcy lat, od setek traktowane jest jako najlepsze zabezpieczenie wartości pieniądza. Inwestycja w złoto to inwestycja materialna, niskiego ryzyka, długoterminowa. Kryptowaluty we współczesnej formie istnieją od 2009 roku, są całkowicie wirtualne, cechuje je duża zmienność. Złoto jest jedno – kryptowalut jest dwa tysiące, i ciągle przybywają kolejne. Która jednak inwestycja jest bardziej opłacalna – w złoto, czy kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty i inwestowanie w złoto – co się bardziej opłaca?

 

Zalety i wady inwestycji w kryptowaluty

Nie ma jednego czynnika, któremu poddają się wszystkie kryptowaluty – inwestycja w każdą z nich będzie wymagała wzięcia pod uwagę specyficznych dla akurat tej kryptowaluty czynników. Aby inwestować w kryptowaluty, należy więc posiadać nieco więcej wiedzy niż przy inwestycji w złoto.

Podstawy inwestowania w kryptowaluty nie są jednak trudne. Bez problemu można znaleźć pakiety edukacyjne dla początkujących inwestorów, jak chociażby Cryptoeddu na The Best Vouchers. Nabycie wiedzy o kryptowalutach jest więc stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne, nawet dla laików.

Kryptowaluty są, podobnie jak złoto, uniezależnione od wpływu banków. Jednak w przeciwieństwie do złota, kryptowaluta istnieje jedynie w formie wirtualnej, co z kolei sprawia, że w znikomym stopniu wpływają na nią także kryzysy gospodarcze.

Inwestując w kryptowaluty, możesz zyskać więcej niż w przypadku złota, w nieporównywalnie krótszym czasie. Kryptowaluty mają tendencję do gwałtownych wahań i zmian trendu – jak wspomnieliśmy przy CryptoEddu, umiejętność poprawnej analizy kursu wymaga podstaw wiedzy z zakresu inwestycji.

Kryptowalutą można obracać na giełdzie, sprzedać ją w kantorze, wymienić z osobą prywatną. W niektórych miejscach w Polsce stoją Bitcoinomaty, w których można sprzedać i zakupić Bitcoina. Większość kryptowalut jest dużo płynniejsza niż złoto, kryptowaluty nie generują też kosztów przechowywania – wystarczy dostęp do darmowego portfela offline czy online.

 

Zalety i wady inwestycji w złoto

 Wartość złota w przeważającym stopniu oparta jest o globalną sytuację geopolityczną. Złoto tanieje w spokojnych czasach, drożeje, gdy mamy do czynienia z kryzysem, czyli odwrotnie niż w przypadku papierów wartościowych. Wynika to z tendencji inwestorów do zwracania się ku aktywom materialnym, uniezależnionym od banków i stosunkowo płynnych w chwili, gdy mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym.

Złoto jest inwestycją, na której trudno stracić. Cena złota systematycznie wzrasta od dekad. Nie wymaga też specjalistycznej wiedzy inwestycyjnej czy zdolności analizy technicznej. Wyjątek mogą stanowić inwestycje w złote monety, które przedstawiają wartość kolekcjonerską – wtedy do ceny samego kruszcu dochodzi ich wartość numizmatyczna.

Złoto łatwo zarówno nabyć, jak i zbyć – ponownie, o ile nie mamy do czynienia z rzadkimi okazami kolekcjonerskimi, które są stosunkowo mało płynne. W Polsce złote sztabki i monety oferowane są przez Mennicę Polską, istnieje jednak opcja nabycia złota od spółek i osób prywatnych. Pewną wadą złota może być konieczność jego przechowywania, a więc albo płacenia za depozyt, albo zabezpieczenie naszego kruszcu w inny sposób. Generuje to dodatkowe koszty dla inwestora.

Jeśli zainwestujesz w złoto, zawsze będzie to inwestycja na lata. Cena złota niemal nigdy nie rośnie gwałtownie. Spieniężyć zysk będziesz mógł po minimum pięciu latach, ale spora część inwestorów potrafi trzymać złoto przez dziesięciolecia. W takim ujęciu, jest to kruszec idealny, jeśli myślisz o odkładaniu na przyszłą emeryturę.

 

Co jest bardziej opłacalne?

Według nas, inwestycje w kryptowaluty są tak samo opłacalne jak w złoto, mają jednak zupełnie inną specyfikę. Złoto nadaje się na typową inwestycję długoterminową, inwestycja w złoto nie wymaga też posiadania specyficznej wiedzy, w przeciwieństwie do inwestycji w kryptowaluty.

Aby rozpocząć inwestycję w kryptowaluty, warto skorzystać z pakietu edukacyjnego Cryptoeddu na The Best Vouchers (www.thebestvouchers.com) gdzie przejrzyście wyjaśnione zostały zasady inwestowania. Należy też liczyć się z tym, że inwestycje w kryptowaluty należy do inwestycji dynamicznych i wobec tego należy na nie wygospodarować trochę czasu.

 

Finalnie więc typ inwestycji, jakiego się podejmiesz, powinien zależeć od tego, jak szybkie i pewne zyski chcesz osiągnąć i czy chciałbyś poświęcić trochę czasu na zgłębianie wiedzy o inwestowaniu. 

EdwardPopielski
Autor

EdwardPopielski

Publikacje tego autora